Úvodní
strana
MZDY
 
Podvojné
účetnictví
Jednoduché
účetnictví
Ceník
služeb
FAQ
 
Kontakt
 
Registrace 
 Pro registrované
Download 
 Akturality



DOTAZY   Z   HOT-LINE   

J U




  1. Pane inženýre, používáme Váš program JU. Rád bych si pomocí textového editoru vytiskl: a/přehled přijatých faktur, b/ přehled vydaných faktur a to přimo ze zápisu hospodářských operací /dodrzuji značení F,D/. Dotaz:
    1. Bylo by možné využít F6-nová podmnožina?
    2.Pokud ano, pak prosím o popis jak postupovat a tyto podmnožiny definovat.
    Z referenční příručnky je patrné, že to nějak jde a nemusím využívat DPH,Fakturace.

    ODPOVĚĎ:
    Pokud jsem Váš dotaz pochopil, odpověď je následující:
    V pořízení dat / 3 Účetní deník - vstupní data:
    1. stisknete klávesu F6, zvolíte Nová podmnožina.
    2. Za text "vyber podmnožinu vět" zadáte:
      copy(text1,1,)='F'
      resp.
      copy(text1,1,)='D'
      a stisknete ENTER
    3. stisknete F6, zvolíte OPIS, v případě potřeby stisknete na poli text1 klávesu F2 (výběr), potvrdíte ENTER, a zvolíte "Opis vět", popř. jinou volbu.

  2. Jak mohu vést více pokladen v jednoduchém účetnictví?
    ODPOVĚĎ:
    1. Zvolíte "Pořízení dat / 5 Počáteční čísla dokladů / 2 Definované doklady"
    2. Do druhu dokladu zadáte zkratku nového (pokladního, bankovního) dokladu, např. "X" Označení dokladu zadáte např. Pokladna 2 Poslední číslo např. 1000 (Tato "pokladna" se pak bude chovat jako bankovní účet, tj. nebude rozlišovat příjmové / výdajové doklady - z toho důvodu je možné Výdajové doklady číslovat 1001 a dále a pro příjmové doklady ponechat čísla 1-1000 s tím, že číslo budete zadávat ručně [příjmové doklady byste stejně měli mít dopředu očíslovány již v momentě vystavení]). Počáteční stav bude dle předpokladu 0, v posledním poli uvedete, zda tímto dokladem budete účtovat daňové doklady (DPH) tak jako v pokladně.
    3. Nyní již můžete definovaný doklad používat v deníku (volba "Pořízení dat / 3 Účetní deník - vstupní data"). Bohužel pro tyto doklady není možno využít funkci pro likvidaci daňových pokladních dokladů (F10). Pro tyto doklady však zatím bohužel není možno využít funkci pro likvidaci pokladních daňových dokladů. (Do tisku aktuální daňové povinnosti jsou pak v případě definice v číslech dokladů zařazeny).
    4. Tisk peněžního deníku provádíte po volbě "Tisky / 2 Peněžní deník / .... / 8 další doklady"

  3. Program se nám velmi líbí už pro velkou úsporu času , jsme malá firma účtující v jednoduchém účetnictví, zajímalo by nás ale jak se ve vašem programu opravují chyby z nápovědy nám to nebylo příliž jasné
    ODPOVĚĎ:
    Poté co zvolíte "pořízení dat / účetní deník vstupní data" stisknete klávesu F2
    a zodpovíte kladně dotaz "Nedokončená věta bude zrušena! přesto opustit A/N?". Poté se již můžete pohybovat po všech datech pořízených od posledního tisku.
    Přehled funkčních kláves (tak jako F2) zjistíte po stisku klávesy F1 (v libovolném pořizovacím formuláři), kde se Vám nejdříve zobrazí přehled navigačních kláves a poté sjedete šipkou dolů na heslo "funkční a řídící klávesy" a potvrdíte ENTER. Tyto dvě nápovědy doporučuji si vytisknout.
    Pokud jste již provedli tisk z nabídky "Tisky" (byť i jen na obrazovku), je zapotřebí nejdříve otevřít deník volbou "Pořízení dat / Otevření deníku", kde zadáte číslo řádku, od kterého má být deník otevřen. Pozor tuto volbu je možno skrýt v údržbě volbou "Údržba / Služby / Zablokování nabídky otevření".


    1. ) Hned v úvodní obrazovce s udaji o firmě je málo místa na číslo účtu. Máme číslo dlouhé, včetně předčísla a pochopitelně údaje za lomítkem. Pak se mi správně netiskne naše číslo účtu v příkazech k úhradě. Poradíte mi i když jsem zatím neregistrovaný??
      ODPOVĚĎ:
      Těší mne Váš zájem o můj program.
      Struktura účtu je standardně:
      PPPPPP-UUUUUUUUUU/BBBB
      ,kde
      PPPPPP předčíslí účtu - max.6 číslic
      UUUUU číslo účtu - max 10 číslic
      BBBB kód banky

      Předčíslí účtu včetně pomlčky se nemusí zadávat, pokud není přiděleno (tj. může být UUUUUU/BBBB), pomlčka před posledním trojčíslím čísla účtu se již nezadává (kdysi používala KB a ČS pro určení pobočky, možná ještě uvádí některá banka ještě dnes, ale neodpovídá to standardnímu celorepublikovému formátu čísla účtu).
      Takto zadané číslo účtu je možné zadat jak v databázi firem, tak i v přijatých fakturách. U vystavených faktur zadávání účtu partnera nemá žádný význam.

      Zároveň Vás musím upozornit na jednu vlastnost programu - u číslel účtů partnerů u přijatých (i vystavených) faktur je do adresáře ukládáno pouze prvních 20 znaků čísla účtu, takže např. máte-li dodavatele s číslem účtu: 123456-1234567890/0100, pak do adresáře je uloženo pouze 123456-1234567890/01 a poslední 2 znaky kódu banky musíte při zápisu faktury v tomto případě ručně doplňovat. Takto dlouhá čísla účtu jsou však dle mých zkušeností spíše vyjímkou.




    2. Pane Struble, mohu Vas jeste jednou otravovat ohledne toho cisla uctu v programu JU? Jedna se mi o vlastni cislo uctu uzivatele, ktere se pak tiskne na kazdem prevodnim prikazu. Manzelka ma cislo vcetne trech predcisel a v uvodni tabulce uzivatele programu je malo mista
      ODPOVĚĎ:
      Omlouvám se, ale dle mého názoru nemůže existovat v republice číslo účtu s více než jedním předčíslím. Tento můj názor je opřen nejen o letité zkušenosti v oboru, ale i o standarty USIS, z nichž vám cituji:

      STANDARD STÁTNÍHO INFORMAČNÍHO SYSTÉMU
      JEDNODUCHÝ DATOVÝ PRVEK K IDENTIFIKACI PLATEBNÍCH OPERACÍ
      IDENTIFIKÁTOR AA0046
      NÁZEV ČÍSLO ÚČTU KLIENTA BANKY
      VERZE 9831
      DEFINICE Číslo pod kterým je veden účet klienta banky.
      KOMENTÁŘ pro potřeby SIS ČR uvádí se na platebních příkazech, předkládaných bance nebo poště a je obsažen ve výpisech z účtu
      SOUVISEJÍCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY vyhláška Státní banky československé č. 51/1992 Sb., o platebním styku a zúčtování mezi bankami
      SOUVISEJÍCÍ JINÉ PŘEDPISY Ż ZDROJ HODNOT ZE ZÁKONA banka
      KATEGORIE PREZENTACE znakový řetězec
      FORMA PREZENTACE kód
      DATOVÝ TYP HODNOT číslicové znaky
      MAXIMÁLNÍ DÉLKA HODNOT 16
      MINIMÁLNÍ DÉLKA HODNOT 1
      SCHÉMA PREZENTACE nnnnnn-nnnnnnnnnn (zarovnáno vpravo)
      Rozdělení na dvě části je povinné, obě části jsou od sebe odděleny pomlčkou, popř. mezerou
      Pozn.: Počítačový zápis bez zvláštních znaků (mezera, pomlčka)
      PŘÍPUSTNÉ HODNOTY Číselník účtů klientů banky
      PROVOZOVATEL banka
      GARANT ČÍSELNÍKU banka
      POVĚŘENÁ ORGANIZACE Úřad pro státní informační systém
      SPRÁVCE DATOVÉHO PRVKU Česká národní banka
      PLATNOST OD 29. 12. 1995

      Tolik standardy USIS. V mém programu je toto číslo ještě doplněno o lomítko a kód banky.
      Doufal jsem, že moje příklady budou pro Vás dostatečným vzorem vyplnění čísla účtu. Zašlete mi laskavě Vámi popisované číslo a já Vám jej zašlu zpět ve formátu zápisu odpovídajícím programu.
      Víc pro Vás bohužel nemohu udělat, neboť pokud mi neukážete, jakou děláte chybu, těžko Vám budu schopen poradit. Zřejmě Váš problém spočívá v tom, že zapisujete číslo účtu buď s mezerami, nebo např.

      450625-126425-621 / 0800, popř. 12-525/0800

      místo správného zápisu

      450625-126425621/0800, popř. 12525/0800

      Mimo jiné, ve Vámi kritizovaném poli v databázi firem je naopak zbytečně mnoho místa (o 18 znaků více než by mělo být), i když ne všechny jsou vidět, ale uloženy jsou po potvrzení klávesou správně. Zkontrolujete si to tak, že na daném políčku stisknete klávesu INSert a objeví se Vám kurzor, poté se již můžete po daném políčku pohybovat za pomoci šipek vpravo a vlevo (do stisku ESC nebo ENTER ap.)



e-mail: strubl()strubl.eu   © Stanislav Strubl 2004 Na úvodní stranu
  Poslední aktualizace: 26. 3. 2004  
Trademarks and/or registered trademarks are properties of their registered owners.